avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1944 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiunea in noul cod civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiunea in noul cod civil

CARE este corespondentul art 1890 despre discriptia de 30 ani din CODUL VECHI CIVIL cu noul COD CIVIL.
Cel mai recent răspuns: MIHAELA DEDIȚÃ , Avocat 18:24, 5 Februarie 2013
Potrivit noului cod civil uzucapiunea este tabulara art 931 cod civil si uzucapiunea extratabulara respectiv art 930 cod civil. Dar aceste prevederi se vor aplica doar in momentul in care toate imobilele vor fi inscrise in cartea funciara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Codul civil 2011 art. 930 al. 2 tibors tibors Inregistrarea cererii de inscriere in cartea funciara de catre uzucapant, se face exclusiv pe baza unei hotarari judecatoresti a instantei, de stabilire a ... (vezi toată discuția)
Obtinere proprietate denisa89 denisa89 buna ziua, in cazul in care am folosit un teren pe o perioada de peste 10 ani si nu m-a deranjat nimeni, nu mi-a zis nimeni nimic, pot obtine acel teren prin ... (vezi toată discuția)
Am o nelamurire!!! DOTZ DOTZ Care sunt principalele modificari privind uzucapiunea in lumina noii regelentari de drept civil? Sa fie vorba ca uzucapiunea de 30 de ani si uzucapiunea de ... (vezi toată discuția)