Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiunea in noul cod civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiunea in noul cod civil

CARE este corespondentul art 1890 despre discriptia de 30 ani din CODUL VECHI CIVIL cu noul COD CIVIL.
Potrivit noului cod civil uzucapiunea este tabulara art 931 cod civil si uzucapiunea extratabulara respectiv art 930 cod civil. Dar aceste prevederi se vor aplica doar in momentul in care toate imobilele vor fi inscrise in cartea funciara.