Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren contestat de un vecin.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren contestat de un vecin.

Buna seara.

Am cumparat un teren in luna Iulie 2012 cu o latime de 9m si lungime de 270m pe care l-am imprejmuit cu gard ,iar acum cateva zile a venit un vecin si mi-a spus ca intre 190m si 220m sa dau gardul jos deoarece el a fost improprietarit de primarie cu o parcela de teren care se prelungeste inclusiv pe terenul cumparat de mine(parcela lui facand un unghi de 90grade cu parcela mea). Mentionez ca in schita cadastrala pe care o am nu apare nici o intrerupere.Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie ? Multumesc anticipat.
Lasati gardul acolo unde l-ati ridicat daca este conform actului de vanzare cumparare si al schitei de cadastru.
Revin cu o noua intrebare la acest subiect ,deoarece vecinul meu a mers la primarie si a solicitat ca o comisie sa vina sa-mi masoare terenul pe motiv ca are acte care dovedesc cele spuse de el. Am solicitat si eu sa vad actele vecinului reclamant, si raspunsul primariei a fost ca nu au voie sa faca asa ceva. As dori sa stiu daca in aceasta situatie sunt obligat prin lege sa primesc comisia, atata vreme cat ei nu vor sa-mi arate ce acte detine vecinul, iar eu detin terenul conform schitei de cadastru in baza careia s-a facut actul de V-C. Multumesc anticipat.