Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu mai mic decat minimul brut pe economie
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu mai mic decat minimul brut pe economie

Buna ziua, daca un salariu este de 340 net si 432 brut, poate fi acesta supus popririi tinand cont de faptul ca este mai mic decat minimul brut pe economie(700 lei)?
Exista un articol de lege care explica situatia, va rog frumos sa ma ajutati cu o explicatie sau trimitere catre acel articol. Multumesc
Este vorba despre art. 409 alin. 3 - daca veniturile sunt mai mici decat cuantumul salariului minim NET pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.
Deci calculati cat e jumatate din minimul net, iar diferenta dintre aceasta jumatate si salariul dvs. se poate urmari.
Va multumesc .