avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită somatie de plata
Discuție deschisă în Executare silită

somatie de plata

buna seara,vreau sa va cer un sfat sau ajutor din partea celor specializati in astfel de probleme.In anul 2007 am luat o masina in leasing,iar in anul 2010 luna mai am predat-o inapoi la firma respectiva din cauza prob financiare la acel timp.Predarea s-a facut cu proces verbal,in care se mentiona ca masina este in stare buna si ca la momentul respectiv nu se inregistra nici-o datorie si ca ratele au fost platite luna de luna.Zilele trecute am primit o hartie pe care scria executare silita de la o firma de recuperari ca am de plata suma 55358,35 lei credit restant si cheltuieli de judecata,am sunat la nr respective si nu m-a lamurit nimeni de unde provine aceasta .Problema este ca dupa aproape 3 ani de la predarea masinii nu am pastrat contract de leasing sau orice hartie care are legatura cu aceasta si nu stiu ce treb sa fac in aceasta situatie,unde sa ma adresez, de unde aceasta suma daca atunci aveam datorii 0 cand am predat bunul si ca din mai 2010 pana astazi nu am primit nici o instiintare ca am de plata si a venit direct executare silita.Pentru cei care se pricep rog sa ma sfatuiasca ce pot sa fac pentru ca nu stiu cum sa procedez,in acest moment sunt in strainatate si nu stiu cum sa rezolv aceasta problema,specific ca nu am bunuri imobiliare,masini etc (in aceasta hartie primita scrie ca mi se ia bunuri imobiliare,masini sau ce am pe numele meu)si astept un raspuns,multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters280833 , utilizator 18:50, 12 Februarie 2013
Trebuie vazut ce prevede contractul de leasing. In ce baza ati predat masina? Din cate stiu, societatile de leasing reziliaza contractul si solicita restituirea masinii, la 2-3 rate neachitate. Aveati neachitate aceste rate?
De asemenea, sunt societati de leasing care au prevazut in contracte dreptul ca la rezilierea contractului sa declare scadente toate ratele pana la final, astfel ca predati masina si aveti de achitat si toate ratele pana la final; nu stim ce prevede contractul, ce ati semnat dvs. E dificil de aflat daca spuneti ca nu mai aveti contractul. Contactati executorul si cereti explicatii clare, ce reprezinta acea suma.
nu am pastrat nimic pt ca am crezut ca nu-mi mai trebuie,mai ales dupa 3 ani,oricum mi se pare ridicol aeasta suma nici masina nu valora atat,cand am predat masina a fost prin proces verbal in care se specifica ca aveam datorii 0,voi contacta un executor sa ma lamureasa si ce pot face pt ca nu am de unde plati aceasta suma,mi se pare insa mai suspect ca in 3 ani nu am primit nici-o instiintare de plata si mi-a venit direct executare silita,este posibil asa ceva?multumesc
Ati predat masina de buna voie insa va aflati in una din situatiile:
-ei nu v-au reziliat contractul de leasing si ratele au curs(fie vorba intre noi nici nu puteau nu aveau motiv) dupa care au vandut masina la un pret mult mai mic si acum va cer diferenta de bani din cadrul contractului....
-insa din anul 2012 nu mai exista executori bancari asa ca v-au trimis o instiintare sau o somatie de catre un executor judecatoresc???
-in functie de raspunsul la intrebarea de mai sus ati putea scapa prin prescriptie(3 ani de la ultima plata)
-cat despre bunuri sunt doar formulari nefericite....daca nu aveti nimic nu va ia nimic.....
-procesul-verbal incheiat cu ei nu va ajuta atat timp cat nu ati facut referire si ctr de leasing....v-ati grabit....
cand am sunat la firma recuperatoare asa mi-a spus si dna respetiva ca dupa 3 ani se prescrie,dar pana atunci cred ca suma se va tripla cu penalizari cu tot,probabil ca m-am grabit dar situatia financiara de atunci m-a impins spre asta,nu am ce sa fac pt ca nu dispun de acesta suma incredibila,multumesc de raspunsuri si da de la un executor judecatoresc mi-a venit aceasta somatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent rog raspuns din partea cuiva autorizat patricia73 patricia73 As vrea sa-mi spuneti ce se intimpla daca am primit o hotarire de executare silita(in urma unui credit nerambursat la bcr),in cazul in care nu am nici un fel ... (vezi toată discuția)
Somati executare IONEL1964 IONEL1964 Buna ziua In anul 2006 am incheiat ca persoana fizica un contract de leasing auto pe o perioada de 5 ani. Am achitat un avans de 20000 lei si un numar de 26 ... (vezi toată discuția)
Executare silita fara somatie de plata, avalizare bo in alb, iesire din societate, societate dizolvata pam@ pam@ Buna ziua, va rog din suflet sa ma ajutati in problema urmatoare: - am fost asociata la o societate impreuna cu cumnata mea, eu avand si calitatea de ... (vezi toată discuția)