Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... retur marfa intre persoane juridice
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

retur marfa intre persoane juridice

o societate A SRL cu activitate de comert en-gros de produse IT cumpara de la un furnizor B SRL (importator) o imprimanta multifunctionala, in baza unei comenzi de la un client, clientul nu mai doreste achizitionarea produsului ,firma A returneaza lui B produdul ,iar acesta din urma solicita o taxa de 60 euro pentru a prelua marfa , respectiv a storna factura. Intre firma A si B este o colaborare de peste 10 ani.
In contractul comercial incheiat intre A si B nu sunt mentiuni cu privire la perceperea unei taxe in caz de retur marfa .de mentionat ca perioada de la achizitionarea marfii si retur a fost de 2 zile.Cheltuielile de transport sunt suportate de A.
Exista un temei legal prin care furnizorul B poate percepe o astfel de taxa?
Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
care ar fi baza legala ?