Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... eliberare CI
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

eliberare CI

Buna ziua. Fetita mea a implinit 14 ani in septembrie 2012, noi suntem in divort (atunci se terminase fondul si era la apel, acum e terminat si apelul si s-a facut recurs). Sentinta nu s-a redactat inca de la tribunalul bucuresti. La politie era o doamna si a zis ca ea nu a mai intalnit o astfel de situatie si ca nu stie cum sa faca. Problema e ca pana la definitivarea divortului mai este cale lunga si fetita anul asta intra la liceu si as vrea totusi sa-i fac buletinul. In sentinta de fond si in incheierea de sedinta la apel, custodia e comuna. Exista vreo cale pentru a putea face buletinul? Multumesc.
In cazul acesta este corect ce v-a spus doamna gi_jane2. Faceti cerere sa va alibereze certificatul de casatorie, explicati la ce va trebuie.

DOCUMENTE NECESARE ELIBERARE CI:
- cererea pentru eliberarea actului de identitate, semnata atât de minor, cât si de parinte/reprezentant legal;
- certificatul de nastere, original si copie;
- actul de identitate al unuia dintre parinti sau al reprezentantului legal;
- documentul cu care parintele/reprezentantul legal face dovada adresei de domiciliu, original si copie;
- certificatul de casatorie al parintilor sau, dupa caz, hotarârea judecatoreasca, definitiva si irevocabila, în cazul în care parintii sunt divortati, original si copie;
- chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate - 7 lei;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 5 lei.

Desi...mi se pare ciudat, divortul s-a pronuntat deja, dumneavoastra poate va judecati pe alte aspecte adiacente...
Poate e bine sa intrebati la politie daca este buna decizia TB doar definitiva (nu si irevocabila) pe care sa o legalizati.
Mie asa mi se pare mai corect. Legal sunteti divortati, certificatul de casatorie este nul.

Codul Civil spune in felul urmator:

§1. Data desfacerii casatoriei

Data desfacerii casatoriei Art. 382
(1) Casatoria este desfacuta din ziua cand hotararea prin care s-a pronuntat divortul a ramas definitiva.

Pe de alta parte, Codul de Procedura Civila spune:

Art. 377
Sunt hotarari definitive:
1. hotararile date fara drept de apel;
2. hotararile date in prima instanta, care nu au fost atacate cu apel, sau chiar atacate cu apel, daca judecata acestuia s-a perimat sau apelul a fost respins;
3. hotararile date in apel prin care se rezolva fondul pricinii.
Sunt hotarari irevocabile:
1. hotararile date in prima instanta, fara drept de apel, nerecurate;
2. hotararile date in prima instanta, care nu au fost atacate cu apel;
3. hotararile date in apel, nerecurate;
4. hotararile date in recurs chiar daca prin acestea s-a solutionat fondul pricinii;
5. orice alte hotarari care, potrivit legii, nu mai pot fi atacate cu recurs.

Cu stima.
lonita, utilizator
Nici divortul nu e definitiv, este atacabila sentinta pe toate capetele de acuzare. Nu ne-am inteles pt motivul divortului, la fond a fost din culpa mea, la apel din culpa amandurora si ea a facut recurs. Sa inteleg ca ramane valabil sa solicit certificatul de la dosar?
Hotararea data in apel cu siguranta a pronuntat divortul, mai putin conteaza din culpa cui.
Divortul este definitiv in opinia mea iar certificatul de casatorie nu mai este valabil incepand cu data pronuntarii instantei TB.

Repet: hotararea este data in apel, este deci definitiva. Sunteti legal divortati.

Legea este foarte clara, cei de la politie nu o inteleg. Trebuie sa le-o explicati, insa mai inainte trebuie sa primiti hotararea si sa o legalizati.
Faceti cerere de urgentare la TB.
In incheierea de sedinta nu exista cuvantul "definitiva", iar la final scrie "Cu recurs în 30 zile de la comunicare.
Nu este necesar sa scrie "definitiva" in incheierea de sedinta. Legea prevede asta.

Veti vedea cand o legalizati ca va scrie "definitiva" pe ea.
lonita, utilizator