Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna ziua In contractul de munca la litera M drepturi si obligatii punctul 2 litera c si e cu fidelitatea si secretul de serviciu ,daca sunt incalcate aceste obligatii se poate desface contractul de munca pe loc ? si daca se poate actiona in judecata?
Nu, nu pe loc, ci in baza unei cercetari disciplinare. Dupa cercetarea disciplinara se emite o decizie de sanctionare care va contine, in urma aplicarii unor criterii de individualizare, sanctiunea care poate fi desfacerea contractului individual de munca. Daca nu s-a actionat legal, in sensul ca pur si simplu ati primit o decizie de desfacere a contractului individual de munca se poate actiona in judecata pentru anularea deciziei de desfacere a contractului individual de munca si reintegrarea in postul detinut anterior, sau doar plata salariilor pe care le-ati fi obtinut din momentul incetarii contractului si pana la data hotararii.
Sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia avertismentului, nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.

In caz contrar, decizia de sanctionare este lovita de nulitate absoluta.

Decizia de sanctionare poate fi contestata la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.
Instanta competenta este Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul.
Cornel Vasile, Consilier juridic