Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... banii pe perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

banii pe perioada de preaviz

am avut in ianuarie 20 zile de preaviz si de pe 1 februarie sunt in somaj .Am intrebat cind mi se dau banii pe perioada cit am fost in preaviz si mi-au spus ca nu mai primesc nimic.Este normal asa ceva si daca nu unde ma pot adresa ca sa-mi cistig dreptul meu.Multumesc anticipat
intrucat ati desfasurat activitate in perioada de preaviz, respectiv v-ati respectat intrutotul obligatiile prevazute in contract trebuie sa fiti remunerat, in caz contrar trebuie sa actionati societatea angajatoare in instanta, este un litigiu de munca pur, competenta materiala apartine Tribunalului unde este sediul firmei.
@craciun1965

Faceti concomitent o sesizare la ITM si promovati o actiune in instanta impotriva angajatorului.

@avocat_bogdan_marinescu1975

Competenta apartine fie Tribunalului pe raza caruia isi are sediul firma ori Tribunalului pe raza caruia isi are domiciliul salariatul.
Competenta materiala in litigiile de munca o poate avea si Tribunalul in raza caruia are locul de munca ...