Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuz completare carnet de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuz completare carnet de munca

o salariata a dat in judecata angajatorul. solutia instantei a fost de reintegrare pe postul respectiv. angajatorul i-a oferit alt post pe care salariata l-a refuzat motiv pentru care nu s-a prezentat la munca. pentru o perioada aceasta a fost pontata nemotivat fara a i se comunica vreo decizie de concediere. in schimb la solicitarea angajatei de completare a carnetului de munca (a fost anexat si carnetul de munca impreuna cu cererea) s-a eliberat o adeverinta de vechime in care se mentioneaza ca in perioada de...aceasta a lipsit nemotivat si ca nu s-a completat carnetul de munca deoarece acesta nu a fost depus pt completare, desi in realitate angajatorul a refuzat sa il primeasca . ce se poate face in aceasta situatie? se poate contesta aceasta adeverinta de vechime in instanta?
ps. este vorba despre o situatie anterioara datei de 01.01.2011
sa inteleg ca nu exista nicio solutie sau nu m-am exprimat eu suficient de clar?