Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare plata factura in EUR
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare plata factura in EUR

Buna ziua,
Va rog sa ajutati un incepator...in conta si SAGA.
In Dec 2012 am primit o factura de la un furnizor din EU in EUR.
Am inregistrat-o in SAGA cu valoarea in RON la cursul zilei.
In ianuarie am platit-o prin transfer bancar din contul in EUR.
Prin urmare ma gandeam sa inregistrez plata din submeniul facturii cu valoarea corespunzatoare in RON.
Contul in EUR mi se debiteaza cu valorea respectiva in RON insa:
1. cursul la data platii este mia mic si prin urmare factura apare ca neachitata integral
2. daca in plus, in jurnalul lui 1524 completez si valoarea platii in valuta imi apare mesajul ca suma ramasa nu este nula.
Cum ar trebui procedat in acest caz?

Multumesc
In acel program este foarte simplu de contabilizat. Introduceti plata in EUR si o sa vedeti ca platiti factura si o sa va apara si diferentele de curs (favorabile sau nefavorabile) si contarea lor corecta.
PS. Mai cititi din help ca o sa va ajute mult.
Selectati in meniul principal din SAGA operatiuni in valuta si o sa va apara intrari in valuta , acolo introduceti factura .
Erroare
Emamea, utilizator
Multumesc pentru raspunsuri , insa o iau mai detaliat ca tot nu iese.
Cronologic:

0. Nnu am in meniu intrari in valuta, doar intrari si atat. am in schimb jurnal banca valuta.
Prin urmare:

1. Am introdus factura in Dec 2012 cu valoarea echivalenta in RON la curs sa zicem 4.40 (2200 RON)

2. In Ian am efectuat plata de 500E din contul in EUR, cursul fiind atunci 4.30

3. Am intrat pe factura, i-am dat plata selectand contul 5124 si completand cu valorea echivalenta in ron la data platii (500 * 4.3=2150)

4. In jurnal banca mi se crediteaza automat din contul 5124 valoarea 2150. Saga imi zice ca va inregistra si diferente de curs in 665.

5. Daca ma uit la situatie furnizori imi apare ca neachitat diferenta de 50RON iar in articole contabile nu apare nicio inregistrare pe 665 si nici 765. Ma gandesc ca in cazul meu ar trebui sa fie un castig (765).

Ce ar trebui sa-i mai fac?

Multumesc
Intrati in ADMINISTRARE - Configurare societati - si in dreptul firmei undeva mai jos sub evaluarile de marfuri aveti un patratel apoi scrie "cu operatiuni in valuta" bifati , dati iesire si mai intrati o data in program si cand intrati pe operatiuni o sa va apara " intrari -valuta"