Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare plata factura in EUR
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare plata factura in EUR

Buna ziua,
Va rog sa ajutati un incepator...in conta si SAGA.
In Dec 2012 am primit o factura de la un furnizor din EU in EUR.
Am inregistrat-o in SAGA cu valoarea in RON la cursul zilei.
In ianuarie am platit-o prin transfer bancar din contul in EUR.
Prin urmare ma gandeam sa inregistrez plata din submeniul facturii cu valoarea corespunzatoare in RON.
Contul in EUR mi se debiteaza cu valorea respectiva in RON insa:
1. cursul la data platii este mia mic si prin urmare factura apare ca neachitata integral
2. daca in plus, in jurnalul lui 1524 completez si valoarea platii in valuta imi apare mesajul ca suma ramasa nu este nula.
Cum ar trebui procedat in acest caz?

Multumesc
Cu placere , oricand daca va pot ajuta :)