avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare plata factura in EUR
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare plata factura in EUR

Buna ziua,
Va rog sa ajutati un incepator...in conta si SAGA.
In Dec 2012 am primit o factura de la un furnizor din EU in EUR.
Am inregistrat-o in SAGA cu valoarea in RON la cursul zilei.
In ianuarie am platit-o prin transfer bancar din contul in EUR.
Prin urmare ma gandeam sa inregistrez plata din submeniul facturii cu valoarea corespunzatoare in RON.
Contul in EUR mi se debiteaza cu valorea respectiva in RON insa:
1. cursul la data platii este mia mic si prin urmare factura apare ca neachitata integral
2. daca in plus, in jurnalul lui 1524 completez si valoarea platii in valuta imi apare mesajul ca suma ramasa nu este nula.
Cum ar trebui procedat in acest caz?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: mihaelastir , utilizator 11:41, 13 Februarie 2013
Cu placere , oricand daca va pot ajuta :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diferente curs valutar cateldestept cateldestept Facturez unui client din Austria 1000euro+TVA (prestari servicii impozabile in Romania).In momentul incasarii facturii va fi un curs valutar diferit fata de ... (vezi toată discuția)
Transfer valuta dragalina2006 dragalina2006 am transferat din contul de lei o suma in contul de valuta, cu alte cuvinte am cumparat valuta din contul de lei si am transferat-o in contul de valuta. cursul ... (vezi toată discuția)
Incasare in valuta luciapap luciapap Buna ziua, am facut o facura pt exterior care sa incasat in banca in euro, cum se inreg in conta? Factura se inreg la iesiri in valuta? se trece in lei sau in ... (vezi toată discuția)