Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hartuire?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hartuire?

Buna seara,
Am si eu poveste foarte trista pe care as vrea sa o impartasesc in speranta ca exista cineva aici care ma v-a sfatui cum trebuie sa reactionez sau sa procedez.
Totul a inceput in luna decembrie inainte de sarbatori anul trecut.L-am cunoscut pe acest personaj ca nu-l pot numi altfel ... prn intermediul unei cunostiinte , nu pot sa zic ca l-am placut ca din prima cum l-am observat i-am gasit defecte dar sa conversam nu mi s-a parut o chestie foarte ciudata ..deci am continuat sa vb din aceea seara pe facebook si pe mail mai apoi si pe telefon.....negandindu-ma sau sa imi imaginez vreodata de ce schizofrenit si psihopat si nici nu mai stiu cum sa ii zic am dat.
eu am 28 de ani el 42, el divortat din decembrie chiar la inceput ...avea vreo saptamana parca decand divortase cand l-am cunoscut, el are un job destul de important pt nebunia si comportamentul lui, eu o simpla absolventa de facultate un job linistit intr-o familie ca babysitter.va dau toate detaliile pt ca urmeaza o foarte tumultoasa aventura....toxica i-am zis eu.
din momentul cand eu i-am raspuns la mesaje , cand i-am acordat atentie a inceput calvarul.dupa nu mai mult de 1 saptamana deja imi trimitea peste 50 de sms pe zi, ma suna , mailuri de nu-mi incapeau in arhiva telefonului si stergeam fara sa citesc unele..mi se blocase si telefonul la un moment dat de la atattea sms ...nu apucam sa citesc ca primeam altul sau ma suna , tot el cu gura mare ca de ce nu-i raspund ca el vrea sa ii raspund si etc...lam pus la resect atunci ca nu sunt genul sa stau prea mult la discutii inutile.s-a linistit pt...2-3 zile cand a rvenit ..in acest interval ne-am si vazut 1 data la o cafenea in calitatea de simpli amici ....dar el isi crease alte idei deja....era aproape ajunul Craciunului si familia unde lucram avea nevoie de mine , iar el ma psitona cu sms ...multe,.....ff multe...la un moment dat il sun si incep sa tip la el si sa-l fac insuportabil si stresant si sa ma lase in pace ca imi invadeaza teritoriul prea mult si nu-mi place e prea insitent...pt un simplu amic.am inchis si mi-a trimis cateva sms in care imi zicea ca ii pare rau ca s-a comportat asa ca un licean dar el ma iubeste el ma admira el nu mai stiu ce dar eu sunt facuta pentru el clar....la faza asta am reactionat ceva de genul WTF...esti nebun nu ai cum sa ma iubesti dupa cateva discutii si alea certuri ..el nimic ...nu ma asculta....ma iubea)
nu am mai vb ..eu cu el ca el imi trimitea mailuri si sms in continuare pana dupa anul nou asa a continuat ...timp in care am decis (greseala mea) sa ii mai acord o sansa ..poate chiar are intentii bune....mai ales ca nu aveam ce pierde...doar timp si nervi
in acest timp el ii trimitea sms prietenei mele ...noastre comune cum sa ma convinga sa ii mai acord o sansa, ne-am intalnit asa vreo 2 saptamani...3 cred...cam asa in weekend si in timpul saptamanii doar ziua ..sa retinem ..
am zis sa vad ce ii de capul lui, si am inceput cu discutii ca are nevoie de stilizare vestimentara ca se imbraca ca bunicu....a luat-o ca si critica buna si a aceptat sa ii fiu companie la shopping pt a-l ajuta in acest fel.in acest timp si-a mai revenit cica ...vise... nu ma mai vroia ca iubita ci ca amica ...psiholog...imi multumea de fieare data de iesire, de companie de timp...cu cadouri....el zicea atentii din suflet fara pretentii...eu il atentionam nu vreau sa se interpreteze altfel ...pt ca dupa refuzuri le acceptam ..totusi acum erau cadouri nu altceva...asa a durat astea 3 saptamani iesiri cu mici cadouri ..eu le zic mici pt ca el nu accepta de la mine ceva...mai ales ca imi zicea ca el nu vrea de la mine decat compania mea ...ca se simte bine...dar in aceste zile ma stresa nu mii de sms..si telefoane unele nici nu le bagam in seama ...raspundeam si eu seara cum ca am fost busy si sa ma ma oerte etc ...nu imi placea de el si nici sa discut dar imi era mila de el ca suferea dupa nevasta lui ...copii etc...toata ziua la intalniri despre asta imi vorbea.
problema mea e ca la sf lunii trecute am incetat sa mai discut cu el //i-am zis ca sunt speriata de el ca a inceput sa imi faca propuneri indecente....si apropouri desi stabilisem ca nu vreau vreao relatie cu el...cred ca vorbisem singura el nu ma asculta.si am incetat orice legatura ...din nou tot eu ca el in continuare imi trimite sms si emailuri pana acum 1 saptamana si jumatate cred ok...gen ma iubeste ..ma i-a de nevasta ...mergem in luna de miere , se duce dupa verighete ...astea zicea el vb singur eu nu-i dadeam nici un semnal el vorbea sigur...ca sunt fiinta cea mai frumoasa, ca nu vrea de la mine nimik decat compania mea ca el ma iubeste si e gata sa isi inceapa o noua viata cu mine.Vazand ca nu-i raspund ..baiatul s-a enervat..acum nu ma mai iubeste, ba din contra sunt cea mai josnica femeie si materialista etc etc...alte cuvinte jignitoare s blesteme urate care eu nu prea le aud zilnic in cercul meu de prieteni....acum ma si ameninta ca vrea sa ii inapoiez toti banii cheltuiti cu mine ...nu ce mi-a cumparat ci banii ca daca nu o sa imi para rau ..ca o sa vad eu ce o sa-mi faca....mentionez ca omul in cauza...schizofrenicul de care vorbesc aici are o functie sus .... tot cu infractori tot cu legi nu-mi permit aici sa dezvalui date despre el...nu deocamdata...
Ce pot sa fac pentru a-l potoli..?sau ce poate sa-mi faca el mie legal vorbind?asta vreau sa stiu
Multumesc
ABUZ DE INCREDERE = fapta unei persoane de a-si insusi un bun mobil al altuia, detinut cu orice titlu, sau dispunerea de acest bun pe nedrept ori refuzul de a-l restitui.....ceea ce am primit eu a fost cadou...dar....cum vreti sa-l numiti am dovezi in sensul asta nu a fost niciun abuz de incredere ... pentru ca el a vrut mai mult iar eu am inceput sa-mi dau seama de unele chestii ciudate despre el in acest timp imi da dreptul sa-l resping chiar sa il ignor...iar aceste daruri cadouri sa i le inapoiez dar el m-a refuzat de N ori ....acum el se trezeste in a 3 zi dupa scripturi ca vrea inapoi tot ....scuza-ma dar nu-s minge de babmbilici pt el sa ma intoarca cum vrea el cand vrea....
Cat priveste inselaciunea cred ca nu ati citit bine despre ce e vorba aici ....fara suparare.