Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... doua suspendari in 6 luni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

doua suspendari in 6 luni

buna ziua ! situatia sta in felul urmator : in luna octombrie 2012 mi-a fost retinut permisul de conducere cat B pentru neacordare prioritate la trecere de pietoni, am facut contestatie si in baza unui certificat de grefa mii-a fost restituit si pe data de 3 martie 2013 am prima infatisare. pe data de 9 februarie 2013 dintr-o inconstienta si avand 3 km pana acasa am urcat la volan dupa ce consumasem alcool . mi-a fost suspendat permisul pe 90 de zile si mi s-a dat dovada fara drept de circulatie . daca nu depun nici o contestatie si astept cele 90 de zile ce fac cu infatisarea de pe 3 martie mai trebuie sa ma duc ?
evident, sunt doua situatii total diferite
avocat_bogdan_marinescu1975 a scris:

evident, sunt doua situatii total diferite

in cazul meu crede-ti ca imi va aproba cererea pentru o reexaminare ? ca sa imi reduca perioada de suspendarea la 30 de zile.
daca cumva pierd in procesul de pe 5 martie se aduna si suspendarea de acolo in cazul in care imi aproba reexaminarea si reduc la 30 de zile o sa am 30 de zle de la prioritate si inca 30 de zile de la alcool . cam asa ar veni nu ? si daca nu imi aproba reexaminarea voi avea 90 zile de la alcool si inca 30 de la prioritate deci 120 de zile ???
În cazul în care vă este respinsă plângerea contravențională, vor fi două contravenții, dar acestea nu se cumulează pur și simplu.

Perioada de suspendare depinde de numărul total de puncte de penalizare care v-au fost aplicate prin cele două sancțiuni, astfel:
- 30 zile dacă punctele prevăzute pentru fiecare contravenţie, însumate cu punctele din evidenţă, totalizează 15 puncte;
- 60 zile dacă punctele prevăzute pentru fiecare contravenţie, însumate cu punctele din evidenţă, totalizează între 16 si 20 puncte;
- 90 zile dacă punctele prevăzute pentru fiecare contravenţie, însumate cu punctele din evidenţă, totalizează peste 20 puncte.