Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere/Reangajare.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere/Reangajare.

In cazul in care in urma neexecutarii unui ordin sau a unei sarcini de serviciu pe care din motive intemeiate la acea data nu puteam practic sa il sau sa o execut mi se desface CIM,ma pot adresa in justitie?Cit timp eu am acest proces cu firma,angajatorul nu mai are obligatii fata de mine pina la finalul procesului?Presupun ca si cistig in aceasta situatie.
In momentul in care dupa cistigarea procesului am dreptul sa cer angajatorului repunerea in drepturi?Daca se poate,la reangajare imi mai sunt necesare din nou aceleasi acte : Cazier,samd?
Cu ce articol a incetat c.i.m. ? ...
Din exprimare vad ca sunteti foarte optimist in ce priveste anularea deciziei de desfacere a CIM.
Asa este, in conditiile in care angajatorul nu a respectat toate prevederile legale in ce priveste desfacerea CIM, adica cercetarea disciplinara, modul de redactarea deciziei, etc... puteti anula decizia de desfacerea CIM. cu posibilitatea reincadrarii dvs. pe vechiul loc de munca, cu plata tuturor drepturilor salariale de care nu ati beneficiat (fiind concediat ilegal).
La repunerea in drepturi, nu mai aveti nevoie de alt dosar de angajare, cu adeverinta medicala, cazier, etc...(de ce va este teama, s-a schimbat intre timp ceva in cazier?).
Termenul limita pentru depunerea contestatiei impotriva acelei decizii de desfacerea CIM (daca nu s-a respectat prev. art. 251si 252 Codul muncii) este de 30 de zile de la comunicarea deciziei.