avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1100 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Angajarea raspunderii conform art.138 din legea 85/2006
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Angajarea raspunderii conform art.138 din legea 85/2006

Buna ziua,

Conform site M.F. debitoarea a de pus bilanturi anuale pana in 2009 inclusiv.
Conform fisei sintetice, a depus declaratii lunare/trimestriale, pana in martie 2010.in ultimii trei ani(2007-2009),debitoarea nu a avut activitate(date din bilanturi si fisa sintetica).Cf. bilanturilor din perioada 2007-2009, debitoarea figura cu active corporale in suma de 597 lei. Intrucat nu si-a suspendat activitatea la ORCB, a intrat sub incidenta impozitului minim pe profit;s-au depus declaratii cu sumele datorate fara a le achita.(sem II 2009 si trim I 2010). Creante solicitate de creditor 3.284 lei formate din 2.017 lei debite impozite si 1.267 lei accesorii.
Firma acum este inchisa de catre un lichidator judiciar si eu dat in judecata la plata acelor creante de mai sus, respectiv 3.284 lei.

Intrebarea este de ce nu am fost informat de catre circa financiara ca trebuie sa platesc impozitul forfetar pt. ca nu am suspendat activitatea la ORCB, nestiind ca o firma neavand activitate este obligata la plata acestuia?
Ce fac in aceasta situatie?
Cel mai recent răspuns: lydy , utilizator 12:13, 12 Februarie 2013
este posibil sa fi fost totusi emisa decizie de catre fisc de plata a impozitului, probabil nu a ajuns la dvs, daca prin sentinta veti fi obligat personal la plata acestui debit nu ramane decat sa il platiti
ma sfatuiti sa astept sentinta? unde se plateste acest impozit?
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa forfetara pentru o fima care nu a desfasurat activitate Gabriela Budeanu Gabriela Budeanu Va rog sa ma ajutati cu informatii despre aceasta taxa. Pana acum n-am reusit sa aflu daca taxa forfetara se depune si pentru firmele care nu au avut deloc ... (vezi toată discuția)
Sc -> pfa fulminator fulminator Buna ziua, am infiintat un SC in 26.01.2009 fara activitate. Am inceput activitatea in 19.02.2009. Principalul obiect de activitate este inchirieri rochii de ... (vezi toată discuția)
Impozit forfetar vimipe vimipe Am o firma infiintata in 2008 . Firma nu a avut activitate .In 2008 am depus la Sectia Financiara o cerere de suspendare activitate .In timp am pierdut ... (vezi toată discuția)