Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune din Franta, imobil in Romania
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune din Franta, imobil in Romania

O speta interesanta:
O batrana, (cetatean francez), cu mari probleme de sanatate, (curator numit un nepot din 2009), lasa un testament olograf la notar francez (nu cunosc modul de depunere), "Doar las bunurile mele, nepotului X si nepoatei Y, data ....2003."
Moare in 2012, si nepotul apare si sustine ca este mostenitor al batranei pentru imobilul din Romania. Ce trebuie sa faca legal nepotul in Romania si mai ales:cum pot contesta acest "testament" fabricat? Stiu ca pentru bunuri imobile se aplica legea locului. Multumesc anticipat pentru atentia si sfaturi.
Moștenirea se deschide prin moarte iar situația nu este atipică, este chiar ceva foarte normal. În legătură cu testamentul, nu aveți calitatea de a ataca testamentul.