avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general marfa din stoc folosita in interesul firmei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

marfa din stoc folosita in interesul firmei

Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti daca inregistrarea 607 = 371 este corecta si singura care trebuie facuta in cazul in care se foloseste pentru consumul firmei marfa din gestiunea en gros. Initial produsele au fost achizitionate pentru vanzare en gros, dar o parte din ele se doreste a fi folosite in firma.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Mirela Durnea - Expert contabil , Contabil 15:06, 13 Februarie 2013
Daca in ct.371 nu este si TVa, atunci inregistrarea este corecta.

Ordin 3055:
"În creditul contului 371 „Mărfuri“ se înregistrează:
– valoarea la preţ de înregistrare a mărfurilor ieşite din gestiune prin vânzare şi lipsurile de inventar (607);"

Pentru a fi consumate in cadrul firmei, marfurile trebuie sa fie transferate pe materiale consumabile, iar acestea se dau pe cheltuiala in baza bonului de consum.

371=401 suma in rosu
302=401 suma in negru

Creditarea contului 302 poate fi facuta pe 602 sau 623 in functie de destinatie (consum pentru nevoile firmei sau protocol, depinde ce fel de produse sunt)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Descarcare gestiune anairam_unid anairam_unid Buna ziua, Am o firma care are comert cu amanuntul insa a vandut doar cu factura ,firma este neplatitoare de tva.Intrebarea mea este cum se descarca ... (vezi toată discuția)
Evidenta contabila restaurant rodia rodia La un restaurant micut care are si un bar,evidenta gestiunii este organizata la pret de achizitie,cu fise de magazie pt.fiecare articol(atat pt.gestiunea ... (vezi toată discuția)
Vanzare materii auxiliare adrianabresug adrianabresug o societate cu obiect activitate fabricare tamplarie lemn are materii auxiliare pe stoc pe care nu le mai foloseste in procesul de productie .Putem vinde ... (vezi toată discuția)