Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general marfa din stoc folosita in interesul firmei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

marfa din stoc folosita in interesul firmei

Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti daca inregistrarea 607 = 371 este corecta si singura care trebuie facuta in cazul in care se foloseste pentru consumul firmei marfa din gestiunea en gros. Initial produsele au fost achizitionate pentru vanzare en gros, dar o parte din ele se doreste a fi folosite in firma.
Multumesc.
Daca in ct.371 nu este si TVa, atunci inregistrarea este corecta.

Ordin 3055:
"În creditul contului 371 „Mărfuri“ se înregistrează:
– valoarea la preţ de înregistrare a mărfurilor ieşite din gestiune prin vânzare şi lipsurile de inventar (607);"

Pentru a fi consumate in cadrul firmei, marfurile trebuie sa fie transferate pe materiale consumabile, iar acestea se dau pe cheltuiala in baza bonului de consum.

371=401 suma in rosu
302=401 suma in negru

Creditarea contului 302 poate fi facuta pe 602 sau 623 in functie de destinatie (consum pentru nevoile firmei sau protocol, depinde ce fel de produse sunt)