avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata catre Sanatate.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata catre Sanatate.

Am primit un plic prin care datorez catre sanatate o suma de 4500 ron cu tot cu penalizari ce le-am realizat din activitati independente, adica venituri din astfel de activitati.
Este o somatie si un titlu executoriu in acest sens ce pot fi contestate in instanta de judecata in termen de 15 zile, termen care inca nu a trecut.

Nu stiu de unde acest fapt, pentru ca eu nu am serivici si nu lucrez nicaieri si nu sunt asigurat la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate.

Adica nici nu am realizat vreo activitate in acest sens si nici nu am venituri si nici serviciu, dar imi apare ca trebuie sa achit aceasta suma la sanatate din venituri independente.

Ce pot face in afara de contestatie si daca am castig de cauza?

Sunt obligat sa o platesc daca nu am contract si nu realizez venituri?
Cel mai recent răspuns: Imparatul , utilizator 18:09, 13 Februarie 2013
Inainte de actiunea in instanta mergeti la Administratia Financiara si vedeti despre ce este vorba. Faceti intai acolo contestatie. De fapt trebuia sa primiti inainte de somatie niste decizii de impunere.
Poate ati avut ceva spatii inchiriate.
Pentru ce perioada este calculata suma si penalitatile?
Ati avut in anii anteriori un PFA? sau altfel de contracte de colaborare?
Trebuie sa mergeti la CJAS sa lamuriti situatia si sa duceti dovezi.
Ca persoana fara venituri trebuia sa platiti la sanatate 5,5% din salarul minim pe economie.
Nu am avut nimic. Chiar stiu foarte bine ce am facut in ultimii ani. Nu am lucrat nicaieri. Am fost la Casa de Sanatate si au spus ca ei nu stiu. Le-am exoplicat cum sta treaba, ca nu am desfasurat nici o activitate independenta si nu am avut vreun castig, iar ei au spus ca nu au ce sa faca, ca sunt sute de oameni care intreaba si spun acelasi lucru. Pe Somatie si Titlu scrie a se contesta la judecatorie.

Mi-au dat acuma ca m-am dus la ei o decizie referitoare la debit principal restant si la accesorii restante.

Aveti un model de contestatie la somatie si la titlul executoriu?

Nu spune ca sunt ca persoana fara venituri. Ci ca am realizat din activitati independente.

Nu am avut serviciu si nu am lucrat nicaieri.

Pe anul 2012 imi tot scrie de 2 ori pe luna cate 39 ron, suma fix la penalitate si dobanda.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Februarie 2013
Imparatul, utilizator
Altceva?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu executoriu abuziv pentru neplata contributii de sanatate - venituri inexistente ankalupu ankalupu buna seara, am primit astazi o somatiecu un titlu executoriu pentru contributii de asigurari sociale de sanatate datorate de persoanele care realizeaza ... (vezi toată discuția)
Executare silita pt neplata cass Diana01 Diana01 Buna ziua, Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns. Am primit de la Ministerul Finantelor un titlu executoriu pentru neplata CAS ului intr-o perioada in ... (vezi toată discuția)
Somatie cu titlu executoriu augbarbu augbarbu Buna ziua, Acum 5-6ani, in perioada 2007-2008 am avut inchiriat, cu contract de inchiriere, un apartament, pentru care am achitat la vremea respectiva ... (vezi toată discuția)