Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revanzarea unei proprietati dobandite cu uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revanzarea unei proprietati dobandite cu uzufruct

Buna ziua, am cumparat o casa impreuna cu prietena mea de la parintii ei. Acestia traiesc. Actul este vz-cu cu uzufruct. Am inteles ca partea ei poate fi atacata de fratii ei. Acum, ne-am inteles sa-i vand si eu partea mea ei cu contract de vz-cu.
Vrem sa stim daca partea pe care io vand eu, o mai poate ataca fratii ei (teoretic noi credem ca daca ia cumpara de la mine si eu sunt un strain, nu mai are treaba fratii ei cu aceasta parte cumparata de la mine, deoarece nu a cumparato de la parintii ei).
Fiind contract de vanzare-cumparare, si daca a fost legal incheiat, avand toate elementele cerute pentru validitatea sa, acesta nu poate fi atacat de nimeni, deoarece parintii cat sunt in viata au dreptul sa dispuna dupa bunul plac de bunurile pe care le detin. Daca era donatie, se putea pune aceasta probelma. Insa ca vanzare, repet, daca acel contract intruneste toate conditiile pentru a fi perfect valabil (inclusiv seriozitatea pretului), fratii prietenei dvs nu au nici un drept asupra partii vandute surorii lor.
Dvs puteti sa va pastrati partea sau sa o vindeti dupa cum credeti de cuviinta, acest lucru urmand a avea un impact doar intre dvs partile contractante.

Av. Julia Watkins
watkins a scris:

Fiind contract de vanzare-cumparare, si daca a fost legal incheiat, avand toate elementele cerute pentru validitatea sa, acesta nu poate fi atacat de nimeni, deoarece parintii cat sunt in viata au dreptul sa dispuna dupa bunul plac de bunurile pe care le detin. Daca era donatie, se putea pune aceasta probelma. Insa ca vanzare, repet, daca acel contract intruneste toate conditiile pentru a fi perfect valabil (inclusiv seriozitatea pretului), fratii prietenei dvs nu au nici un drept asupra partii vandute surorii lor.
Dvs puteti sa va pastrati partea sau sa o vindeti dupa cum credeti de cuviinta, acest lucru urmand a avea un impact doar intre dvs partile contractante.

Av. Julia Watkins

Dna. avocat, ati auzit de prezumtia instituita de art. 845 cod civil? Sunt sigur ca nu

Dle. Gagiu - fratii pot invoca prezumtia instituita de art. 845. cod civil, si sa spuna ca acea vanzare a fost de fapt o donatie simulata, cu referile la partea din imobil cumparata de sora dvs. Daca sora poate dovedi ca a platit real acel pret, atunci acel act ramane in picioare. Singura problema ar fi sa dovedeasca ca acel pret de vanzare s-a platit in mod real. Daca poate dovedi asta, acel act ramane in vigoare asa cum este.

In ceea ce priveste partea dumneavoastra, fratii nu mai pot invoca prezumtia instituita de art. 845 cod civil, chiar daca i-o revindeti prietenei dumneavoastra. Teoretic se poate contesta plata reala a pretului, dar vor trebui sa dovedeasca faptul ca acel pret nu s-a platit, ceea ce le-ar fi cam greu.
Eu nu cred ca fratii au auzit de art. 845 Cod civil si, chiar daca, din pura intamplare, li se deschide in fata Codul civil exact la art. 845, il citesc dar nu-l inteleg. 'Vorbesc" din experienta personala!

Asta nu inseamna ca cei care intreaba nu trebuie sa primeasca cele mai bune sfaturi!

Daca as fi in locul utilizatorului, n-as revinde nimic. Chiar daca se casatoresc, jumatatea de imobil ramane bun personal, dobandit inaintea casatoriei. In opinia mea, in privinta acestei jumatati nu se mai poate discuta nimic.