Forum Discuţii juridice Achiziţii publice modificare clasament
Discuție deschisă în Achiziţii publice

modificare clasament

In cazul in care se constata ca o oferta financiara contine erori aritmetice, se poate modifica oferta chiar daca se modifica si clasamentul ofertantilor?

Multumesc!
art 79 alin 2 lit b din hg 925/2006 prevede faptul ca modificarea pretului indusa de aceste corectari nu trebuie sa conduca la schimbarea clasamentului
Daca erorile aritmetice se incadreaza in cele prevazute de art.80 alin (2) litera a) sau b) din HG925/2006, este o situatie de exceptie, acceptata prin art.79 alin.(3), al aceluiasi act normativ si se corecteaza doar cu acceptul ofertantului.
Da, se poate.
In art.79, alin.3) si 80, alin.2) nu este prevazuta interdictia modificarii clasamentului.

Trebuie sa verificati atent, daca e cazul, nu stiu speta, daca discrepanta de la art.80, alin2, lit.a nu ascunde in spatele ei si abateri tehnice.
vlad nicolae, moderator