Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum pot recuza un complet de judecata ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum pot recuza un complet de judecata ?

Am facu cerere de contestatie in anulare la un recurs cu 3 judecatori. S-a aprobat cererea, dar am inteles din legi, ca ma va judeca acelasi complet.Vreau sa fat cerere de stramutate pentru " banuiala legitima" ( am intrebat la ICCJ si se poate) dar raspunsul il voi primi sigur dupa termenul de judecare al contestatiei in anulare. Pot sa recuz completul si cum sa procedez ? Unul dintre motivele de contestatie a fost ca nu s-a analizat legalitatea procesului verbal dpdv. al art.16 din OG. nr.2/2001 cum am cerut eu ci au constatat ca a indeplinit conditiile de legalitate prevazute la art.17 , adica au fost scrise corect numele meu sin al agentului, lucru pe care nici nu l-am contestat. Spuneti-mi , va rog cum sa procedez pana la raspunsul de stramutare de la ICCJ. Am motive pentru banuiala legitima, practic la fiecare paragraf din motivarea respingerii recursului. Am inteles ca nu se accepta prea usor cererile de contestatie in anulare ( eu nu am nici avocat decat consultantii de pe avocatnet.ro ) si daca au acceptat -o inseamna ca am avut motive intemeiate.
Am cerut sa formulez verbal cererea de recuzare, dar completul de judecata mi-a spus sa scriu cererea ,sa o timbrez si sa achit taxa judiciara ,si sa o depun grefierului pana la sfarsitul sedintei. Asa am facut fiindca dupa cum mi-ati spus si dv. scripta manet, dar nu prea pare corect de vreme ce aveam voie sa fac verbal recuzarea, nu? Nu este o problema , poate e chiar mai bine, dar daca exista niste reguli nu ar trebui respectate de toata lumea ?