Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ajutor completare 392B
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ajutor completare 392B

Buna ziua.
Sunt nedumerit in privirea completarii declaratiei 392B.

Ca SRL neplatitor de TVA am inregistrat toate facturile de la furnizori (din tara sau intracomunitari) trecand valoarea totala a acestora, fara a scrie separat TVA-ul.
In SAGA in Jurnalul de cumparari vanzari, automat TVA-ul este 0.
Mentionez ca ma situez sub 10000E.

1. Pentru o factura de la un furnizor din Romania cu prefix RO las asa cum defalcheaza SAGA?
2. Pentru o factura de la un furnizor intracomunitar, dar platitor de TVA, evident fara prefix RO, trebuie sa fac eu manual defalcarea sau o las la "Persoane neinregistrae in scopuri de TVA"?

Am vazut ca in regulile de completare se mentioneaza
<<Rândul 1 ‐ coloana "TVA" se completează cu valoarea TVA înscrisă în "Jurnalul pentru cumpărări", pentru achizițiile efectuate de la persoane înregistrate în scopuri de TVA. >>
.....insa in cazul meu tot timpul valoarea TVA din jurnal va fi 0, indiferent daca furnizorul este sau nu platitor de TVA.

Multumesc.

Multumesc
Aceasta declaratie se completeaza de catre toti agentii economici fie ca sunt sau nu platitori de TVA.Este al treilea an in care completez aceasta declaratie. Deci: iei fiecare factura separat si scoti din ea TVA-ul, fie il copiezi, fie il calculezi tu. Apoi suma totala o treci la persoane platitoare de TVA. Declaratia in sine nu are legatura cu faptul ca tu nu esti platitor de TVA.
Multumesc. Se trec si facturile primite de la furnizor din UE care sunt in alta moneda (EUR)?
Din cate stiu eu nu.