Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... TICHETE DE CALATORIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

TICHETE DE CALATORIE

Observam ca nimeni nu intreaba unde sunt tichetele noastre de calatorie pentru anul 2013. Daca aveam nevoie de bilete de tren pentru o statiune de tratament in lunile ianuarie si februarie trebuia sa platim pretul integral, nu? Macar nu ni se spune ca nu se mai dau anul acesta ! Si cand te gandesti ca se propunea ca in contul biletelor nefolosite sa se acorde bani sau alimente ! Doamne, ce de povesti amagitoare ! Multumim,
În legătură cu tichetele de călătorie, cu reducere de 50%, pentru pensionari, Ministerul Muncii vine cu următoarele clarificări:
· Toţi cei aproximativ 4.537.000 de pensionari, aflaţi în evidenţa Casei Naţionale de Pensii Publice, precum şi cei aflaţi în evidenţa Caselor Sectoriale de Pensii, vor primi ca şi în anii precedenţi tichetele de călătorie, cu 50 % reducere din costul acestora (tichetului de călătorie); Acesta este un drept pe care Ministerul Muncii îl respectă şi îl acordă pensionarilor în continuare;
· Pensionarii vor primi documentele de călătorie cu reducere de 50 la sută, cel mai târziu în luna februarie;
· Reamintim că prin adoptarea Ordonanţei de Guvern nr.8/2011, modalitatea de emitere şi transmitere a documentelor de călătorie acordate pensionarilor s-a modificat. Astfel, fiecare pensionar urma să primească un card, o legitimaţie de transport personalizată cu numele şi codul numeric personal al fiecărui beneficiar;
· Din cauza contextului economic actual, termenul de aplicare a OG nr.8/2011 a fost prorogat până la data de 31.12.2012;
· În aceste condiţii, a fost nevoie de noi demersuri pentru emiterea documentelor de călătorie şi asigurarea transmiterii acestora ca şi până în anii precedenţi, respectiv taloane de călătorii, tipărite de Casa Naţională de Pensii Publice şi distribuite odată cu drepturile de pensie;
· Întrucât OUG nr.120/2011 a fost publicată pe data de 28 decembrie 2011, iar procedura de actualizare a bazelor de date, de procurare a hârtiei speciale şi de tipărire a documentelor de călătorie este complexă, pensionarii vor primi aceste documente cel mai târziu în februarie, odată cu plata drepturilor aferente acestei luni. Îi asigurăm pe pensionari că facem eforturi să asigurăm transmiterea acestor drepturi.
[ link extern ]
La sosirea pensiilor pe luna februarie au venit si tichetele de calatorie pentru pensionari.