Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract inchiriere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract inchiriere

Buna seara
S-a intocmit un contract de inchiriere intre doua societati X si Y, iar la un articol din contract, LOCATORUL X precizeaza ca Y se obliga a achita in 12 luni datoria fata de X a firmelor Z si W.
In consecinta Y a platit chiria lui X, dar a primit chitanta in care la platitor este trecut Z sau W.
Cum isi mai deconteaza cheltuiala societatea Y daca nu a primit chitanta pe numele ei?
Ce ar trebui facut in acest caz?
Contractul de inchiriere se inregistreaza la Finante?
legal este sa primeasca chitanta, altfel nu face dovada platii
Locatorul detine obligatia sa inregistreze contractul de locatiune la autoritatea fiscala responsabila spatiului ce face obiectul contractului
Partile pot conveni concret conditiile si consemnarea platitorului c/v chirie, prin act aditional la contract
Poate doar prin incheierea intre parti a unui contract de cesiune de creanta. Dar nu sunt foarte sigura. Poate va ajuta colegii juristi sau avocati.

www.avocatnet.ro/content/art...

Locatorul cum justifica platile catre Z sau W daca nu a avut bani, lichiditati? Acesta trebuia sa va taie chitante pentru a se putea inregistra cu incasarile in vederea efectuarii platilor si aveati documente justificative pentru iesirea banilor din societate. In acest caz Dvs. nu aveti nimic, X si-a stins datoria fata de Z si W si ati ramas descoperit :(.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal