avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1933 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... LEGEA 112/1995
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

LEGEA 112/1995

Lamuriti-ma va rog.

Ce are de a face valoarea impozabila a cladirii in cazul in care solicit sa fiu pus in posesia terenului aferent ce apartine de cladirea cumparata de mine. In instanta??!! Mi se cere sa precizez valoarea imobilului si sa timbrez actiunea la valoarea impozabila .

Multumesc
:stunned:
Cel mai recent răspuns: ContSters74363 , utilizator 07:00, 18 Februarie 2009
fara sa sttiti macar valoarea impozabila cum vreti sa timbrati actiunea?
Stiu val si a imobilului si valoarea de timbru, insa nu asta este intrebarea.
Mi se cere sa precizez valoarea imobilului si sa timbrez actiunea la valoarea impozabila .

Cererea instantei se refera la valoarea terenului.
Si terenurile sunt bunuri imobile, nu numai cladirile.
:D draga domnule nu numai casele sunt imobile ci si terenurile, (prin imobile se intelege ceva care nu sunt mobile) asa ca judecatorul v-a pus in vedere sa spuneticare este valoareaterenului si nu a casei, pentru a se putea calcula taxa de timbru
Multumesc
Intre timp m-am lamurit si eu.=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie la executare ContSters72755 ContSters72755 as dori un punct de vedere in legatura cu o situatie. Acum cativa ani, o persoana a facut un imprumut in bani, prin care acesta persoana consfintea sa fie ... (vezi toată discuția)
Legea112/95 ContSters74363 ContSters74363 Vreau sa va intreb, in cazul in care cineva a dobandit o locuinta pe baza legii 112/95, din cate am inteles terenul aferent se atribuie proportional in cota ... (vezi toată discuția)
Nelamurire adriri adriri Ce bunuri intra in categoria ''bunuri imobile', ''mobile''? Cum probeaza ei faptul ca sunt bunurile mele in momentul in care locuiesc cu parintii?:stunned: (vezi toată discuția)