Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit ipotecar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit ipotecar

Am un credit ipotecar si doresc sa stiu urmatoarele. Pot consulta personal dosarul creditului ipotecar de la banca cu pozele facute de evaluator si actele pe care le-am depus atunci cand l-am facut ? Daca da, cum ar trebui sa procedez ? Eu as dori copie dupa acte si poze.

Multumesc !
Da. Faceti o cerere scrisa pe care o depuneti cu nr. de inregistrare la secretariatul unitatii bancare la care ati facut creditul, si solicitati sa vi se furnizeze, contra cost o copie a documentelor pe care le vreti. Banca percepe comisioane pentru orice servicii. In cerere este important sa precizati adresa si un nr. de telefon, pentru a putea fi contactat.

Teoretic, banca era obligata la momentul intocmirii sa va inainteze cel putin o copie a raportului de evaluare, pe care dvs. ati achitat-o.

Succes.
Av.Mirela Mocanu
Foarte ciudat. Nu am primit copie dupa acest raport ! Si nici dupa poze.

Si mai CIUDAT este ca am intrebat la banca, pe directoare personal, daca pot obtine copii dupa actele din dosar inclusiv poze. Ei, mi-a zis "nu se poate, la ce va trebuie ?"

Ce ma sfatuiti ?!

Multumesc
Vreo lege sau vreun articol pe care sa-l pot invoca nu este ? Am platit totusi pentru evaluare, doresc o copie dupa aceasta + poze !

Multumesc