Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturi financiare mamici
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturi financiare mamici

Buna ziua,

Va rog spuneti-mi ce drepturi banesti mai au mamicile dupa expirul CCM 2007-2010. Compania nu are CCM intern. Mai exista vreun ajutor de nastere? In afara de indemnizatia pe 2 ani si de cei 200 RON alocatia copilului se mai poate cere ceva pe la vreo institutie?

Multumesc mult.
Statul nu mai acorda nimic in afara de indemnizatia pentru CCC si alocatia de stat pentru copii.
Ajutorul de nastere nu era oferit de catre stat, ci de catre angajator .. dupa 01.01.2011, acesta este acordat numai daca exista prevazut in c.i.m., in c.c.m aplicabil sau in reg.intern al angajatorului ...