avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetarea contractului de munca si concediul medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetarea contractului de munca si concediul medical

In data de 26.02.2013 imi va inceta contractul individual de munca cu art. 55, lit. B din Codul Muncii, in baza cererii formulate in data de 15.02.2013. Incepand cu azi, 18.02.2013 am concediu medical pana in data de 18.03.2013. Mentionez faptul ca din 15.02 pana in 26.02 beneficiez de zile libere. Intrebarea mea este daca contractul va inceta la data de 26.02.2013, sau daca va continua valabilitatea acestuia pana la terminarea concediului medical, adica pana in 18.03.2012. Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Anyshka , utilizator 15:17, 18 Februarie 2013
Art. 49 alin. 6 din Codul muncii:

In cazul suspendarii contractului individual de munca se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.

Incetarea c.i.m cf. art. 55 lit. b nu este o incetare de drept, deci, c.i.m va inceta la data terminarii concediului medical.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrerupere co cu cm si a cerere de incetare cu 55 b sadaka sadaka Cum se procedeaza in cazul in care un salariat are cerere de incetare cu 55 lit. b) si vine cu un concediu medical care depaseste data incetarii, se inceteaza ... (vezi toată discuția)
Concediul medical suspenda perioada de preaviz in cazul incetarii cim cu acordul partilor? Maria3333 Maria3333 Sunt salariata si am depus o cerere de incetare a CIM cf. art. 55 lit b., data cererii este 26.11.2014, data de incetare este 01.02.2015. Deoarece am functie ... (vezi toată discuția)
Concediu medical in perioada de preaviz OlteanuMadalina OlteanuMadalina Buna ziua, In luna iunie 2011 m-am angajat la o societate privata cu contract de munca si perioada de proba 3 luni. Dupa expirarea perioadei de proba mi s-a ... (vezi toată discuția)