Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetarea contractului de munca si concediul medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetarea contractului de munca si concediul medical

In data de 26.02.2013 imi va inceta contractul individual de munca cu art. 55, lit. B din Codul Muncii, in baza cererii formulate in data de 15.02.2013. Incepand cu azi, 18.02.2013 am concediu medical pana in data de 18.03.2013. Mentionez faptul ca din 15.02 pana in 26.02 beneficiez de zile libere. Intrebarea mea este daca contractul va inceta la data de 26.02.2013, sau daca va continua valabilitatea acestuia pana la terminarea concediului medical, adica pana in 18.03.2012. Va multumesc !
Art. 49 alin. 6 din Codul muncii:

In cazul suspendarii contractului individual de munca se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.

Incetarea c.i.m cf. art. 55 lit. b nu este o incetare de drept, deci, c.i.m va inceta la data terminarii concediului medical.
Multumesc