Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorz cuplu italo roman
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorz cuplu italo roman

Fata méa casatorita in italia de 10 ani , are 2 minori cu cetatenie doar italiana ca tatal lor,casnicia nu merge bine intre ei ! Ea ar vrea sa plece dar el copii nu vrea sai dea,! El este mult violent, ea de frica nu se duce sa denunteze la polizie , ii si singura acolo ! Sub motivu ca ea pleaca in romania in vacanta, si ramane nu se mai intoarce in italia , poate sa faca procesul de Divorz si tutela copiilor din romania? Copii sunt inregistrati doar la starea civila italiana ! Cum poate face? Ce riscuri are ea? Multumesc!
Sa fie acuzata de rapirea minorilor, cam asta risca.
Ar trebui sa le obtina acte romanesti copiilor , sa dea divort si sa se judece pt copii acolo. Mama are venituri din munca ?

Sa fie acuzata de rapirea minorilor, cam asta risca.

Cred ca ne putem raporta la infractiunea de lipsire de liberate in mod ilegal , incriminata de art.189 din Codul penal.

Nu stiu daca e lipsire de libertate, nu sunt penalist, insa copiii aia poate vor cu mama...
Poate fi insa rapire internationala de minori.
Da, problema ar fi aceea ca ar putea fi incidenta rapirea internationala de minori in acest caz.
Italia in general ia foarte repede atitudine in astfel de cazuri.

Nici nu este clar daca daca poate divorta in Romania.
Mie imi pare ca nu ar putea divorta in Romania decat cu mare dificultate.
Daca copii nu au cetatenie romana este si mai complicat.
Problema cu cetatenia ar trebui mai intai rezolvata si apoi sa isi caute avocat pentru a se informa cat se poate de bine ce sanse are.
Daca copii nu vor avea cetatenie romana este mult prea riscant sa incerce un proces in Romania.