avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorz cuplu italo roman
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorz cuplu italo roman

Fata méa casatorita in italia de 10 ani , are 2 minori cu cetatenie doar italiana ca tatal lor,casnicia nu merge bine intre ei ! Ea ar vrea sa plece dar el copii nu vrea sai dea,! El este mult violent, ea de frica nu se duce sa denunteze la polizie , ii si singura acolo ! Sub motivu ca ea pleaca in romania in vacanta, si ramane nu se mai intoarce in italia , poate sa faca procesul de Divorz si tutela copiilor din romania? Copii sunt inregistrati doar la starea civila italiana ! Cum poate face? Ce riscuri are ea? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:50, 19 Februarie 2013
Sa fie acuzata de rapirea minorilor, cam asta risca.
Ar trebui sa le obtina acte romanesti copiilor , sa dea divort si sa se judece pt copii acolo. Mama are venituri din munca ?

Sa fie acuzata de rapirea minorilor, cam asta risca.


Cred ca ne putem raporta la infractiunea de lipsire de liberate in mod ilegal , incriminata de art.189 din Codul penal.


Nu stiu daca e lipsire de libertate, nu sunt penalist, insa copiii aia poate vor cu mama...
Poate fi insa rapire internationala de minori.
Da, problema ar fi aceea ca ar putea fi incidenta rapirea internationala de minori in acest caz.
Italia in general ia foarte repede atitudine in astfel de cazuri.

Nici nu este clar daca daca poate divorta in Romania.
Mie imi pare ca nu ar putea divorta in Romania decat cu mare dificultate.
Daca copii nu au cetatenie romana este si mai complicat.
Problema cu cetatenia ar trebui mai intai rezolvata si apoi sa isi caute avocat pentru a se informa cat se poate de bine ce sanse are.
Daca copii nu vor avea cetatenie romana este mult prea riscant sa incerce un proces in Romania.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partenerul meu nu își dă acordul ca eu să vin în vacanță cu copiii din italia. ce putem face? Gabriela G1011 Gabriela G1011 Eu si cei doi copii ai mei ne aflam in Italia, iar partenerul meu nu isi da acordul ca eu sa pot veni in vizita (2 saptamani) in Romania impreuna cu copiii. ... (vezi toată discuția)
Drepturile parintelui cetatean roman in italia candeaalexandru candeaalexandru sunt tatal a doi copii gemeni.copii sunt nascuti in italia si in urma neintelegerilor cuconcubina mea ne-am separat.curtea de apel din italia a acordat ... (vezi toată discuția)
Avocatnet italia: divorț și custodia copilului cu dublă cetățenie. procesul trebuie să aibă loc în italia sau se poate desfășura și în românia? Rallie90 Rallie90 Buna seara,sora mea este căsătorită civil in Italia,din aceasta căsătorie a rezultat o fetița,căreia i-au făcut și cetățenie italiana și ... (vezi toată discuția)