Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie incetare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie incetare contract de munca

buna ziua,
pe 22 ianuarie mi-am dat demisia de la locul de munca si nu am primit nici acum decizia de incetare. imi puteti spune daca este un termen limita de eliberare si care este acesta? trebuie sa primesc un exemplar in original ( manager-ul mi-a spus ca imi trimite o copie)?
va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
multumesc
1. Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.

2. Demisia este cu sau fara preaviz?
demisia a fost fara preaviz cu acordul partilor.

multumesc
In acest sens, depuneti o solicitare in scris la angajator sa va comunice un exemplar de pe decizia de incetare a c.i.m. .. daca in termen de 15 zile de la înregistrarea solicitarii nu primiti decizia respectiva atunci sesizati ITM-ul.