avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale impozit din chirii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

impozit din chirii

Proprietarul spatiului pe care il avem inchiriat(activam ca persoana juridica, srl) nu a platit impozitul aferent chiriei de 2 ani.Noi am primit instiintare de la fisc sa nu mai achitam chiria proprietarului si sa achitam la fisc cvaloarea chiriei.Am anuntat proprietarul si ne a comunicat ca dc vom achita chiria la fisc ne va da afara din spatiu.In acelasi timpul cei de la fisc au spus ca vor pune poprire pe conturile noastre si ulterior vor retrage si sumele aferente chiriei lunare.Au acest drept cei de la fisc?Care este legea care reglementeaza acest lucru?Multumesc
Cel mai recent răspuns: olguta79 , utilizator 10:09, 21 Februarie 2013
Daca ati primit de la Anaf sa platiti in contul Anaf, nici nu aveti voie sa mai platiti proprietarului.
Multumesc de raspuns...si in acest caz dc eu platesc la anaf, proprietarul ma da afara.Ma protejeaza anaf de situatia asta?Ce vina am eu ca proprietarul nu si vireaza impozitul catre anaf?Eu am platite datoriile catre anaf aferente firmei mele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire salar iduamonk iduamonk Buna ziua va deranjez cu o intrebare.Cei de la ANAF au voie sa faca proprire pe tot salariul?O zi frumoasa (vezi toată discuția)
Incetare plata impozit cedare folosinta bunuri sssew sssew Acum cateva luni am inchiriat un imobil pe care il am in proprietate unor chiriasi.Contractul este inregistrat la fisc si eu am platit impozitul aferent ... (vezi toată discuția)
Si taxa teren inchiriat si chirie teren? Gabi22Dan Gabi22Dan Buna ziua, In 1999 am cumparat de la stat casa in care stateam cu chirie (era nationalizata). Ani de zile am platit impozit si pe gradina si pe ... (vezi toată discuția)