Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... COSTURI IESIRE DIN INDIVIZIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

COSTURI IESIRE DIN INDIVIZIUNE

Buna ziua.In cazul unui teren de 1,5 ha,care ar fii costurile iesirii din indiviziune?Se poate realiza iesirea din indiviziune fara acordul celorlalti co-proprietari?Va multumesc
1.Costuri iesirii din indiviziune: taxa de timbru, timbru judiciar, onorariu avocat, onorariu expert topo si/sau expert evaluare bunuri, eventual cheltuieli de executare silita. Taxa de timbru se determina in functie de valoarea imobilului, asadar un raspuns concret nu poate fi dat inainte ca dvs. sa aratati valoarea terenului. Onorariul de avocat este negociabil. Onorariul de expert este determinat de instanta. Cheltuielile de executare, inclusiv onorariul de executor, sunt, de asemenea, negociabile, intr-o anumita masura.
2. Da, numai sub arbitrajul instantei.