avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. As dori să mă lămuriți cu costul unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. As dori să mă lămuriți cu costul unei succesiuni ...

Buna ziua. As dori să mă lămuriți cu costul unei succesiuni al unei locuințe la curte in valoare aproximativa de 40.000 euro. Suntem 2 moștenitori. Ambii părinți sunt decedați de peste trei ani. Ce costuri implica această acțiune , in cazul in care nu ne putem înțelege amiabil la notar.
Vă mulțumesc anticipat !
Buna ziua,
Daca ajungeti la instanta costurile sunt, aproximativ urmatoarele: taxa de timbru judiciar: 3% din valoarea masei partajabile sau 5% din valoarea masei partajabile daca doriti si iesirea din indiviziune; onorariul de avocat intre 5-10% din valoarea masei partajabile; onorariu expert evaluator, cadastru + topo aproximativ 1000-1500 lei/expert

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ieșirea din indiviziune prin instanță. cam cât ar dura și ce costuri aproximative implică? Blidariu Doina Blidariu Doina Buna ziua,detinem un teren intravilan aflat insa in indiviziune cu alti 3 copropietari daca le pot spune asa..ideea e ca acestia nu vor sa facem iesirea din ... (vezi toată discuția)
Costuri iesire din indiviziune criso criso Buna ziua.In cazul unui teren de 1,5 ha,care ar fii costurile iesirii din indiviziune?Se poate realiza iesirea din indiviziune fara acordul celorlalti ... (vezi toată discuția)
Care sunt costurile unui partaj judiciar,și dacă în timpul ... Drăgan Vasile Drăgan Vasile Care sunt costurile unui partaj judiciar,și dacă în timpul căsătoriei sotia a primit un teren pe care am construit o locuință și o anexă, eu ne ... (vezi toată discuția)