Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care sunt costurile unui partaj judiciar,și dacă în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care sunt costurile unui partaj judiciar,și dacă în timpul ...

Care sunt costurile unui partaj judiciar,și dacă în timpul căsătoriei sotia a primit un teren pe care am construit o locuință și o anexă, eu ne știind ce tip de act este asupra terenului, donație s-au vinzare-cumparare, nu am avut acces la documentul respectiv. Va mulțumesc frumos.
Buna ziua, costurile unui partaj judiciar constau in taxa de timbru, eventual onorariu expert (intre 1000-1500 lei/expertiza ) si onorariu avocat. Taxa de timbru este de 3% din valoarea masei partajabile asa cum este aceasta evaluata notarial sau de catre DITL.