Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare prin prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare prin prima casa

Buna seara

Am un apartament obtinut prin donatie .La inceput donatorii au fost tatal meu si sotia lui, adica mama mea vitrega si donatarii am fost eu si sora mea buna. Ulterior sora mea mi-a donat partea ei. Donatia a fost cu drept viager in favoarea donatorilor , tatal meu si sotia lui si cu interdictie de vanzare pe perioada vietii lor. Acum dupa decesul lor am scos extrasul prin care apartamentul este liber de sarcini , intabularea fiind pe numele meu. In actul de donatie mama vitrega specifica ca apartamentul care se doneaza a fost dobandit prin cumparare in timpul casatoriei dar din mostenirea mamei mele bune. Am acte doveditoare. Tot in actul de donatie tatal meu specifica ca aceasta se face cu scutire de raport.
Acum vreau sa vand apartamentul prin programul prima casa. Pot sa apara probleme la agentia de garantare sau la banca?
Copiii mamei vitrege pot ataca donatia? Nu au facut succesiune dupa decesul acesteia stiind ca nu are nici un bun. Ei nu mai sunt in tara si nu se stie unde sunt.
Din punct de vedere juridic, dumneavoastră sunteţi prorpietar şi puteţi face ce doriţi cu bunul. Puteţi să îl înstrăinaţi, iar dobânditorul, evident, poate contracta un credit pentru achiziţionarea acestuia.

Programul "Prima Casă" nu condiţionează modul de dobândire al proprietăţii de către vânzător şi, din punctul meu de vedere, astfel de condiţionări ar fi abuzive. Dar limitarea (tot abuzivă) poate veni direct din partea băncii în situaţia creditului ipotecar, indiferent dacă e acordat printr-un program naţional sau nu: sunt (sau, cel puţin, erau) anumite bănci care nu acceptă în garanţie bunuri dobândite prin acte de donaţie sau prin contracte de întreţinere, după caz.

Donaţiile pot fi "atacate" dacă sunt îndeplinite anumite condiţii. Copiii fac parte din categoria moştenitorilor care pot ataca un act de donaţie, însă doar dacă ei nu mai moştenesc nimic, sau dacă au moştenit mai puţin decât ceea ce se numeşte, în termeni juridici, "rezerva succesorală".
Biroul Notarial Ionascu Nicolae, Notar