avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1099 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... rovineta
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

rovineta

Am primit prin posta in Ianuarie 2012 amenta pt ca am circulat in Iulie 2011 fara rovineta.
De fapt am primit 2 amenzi, contraventia era una pe data de 7 si una pe data de 9 Iulie.
Am facut contestatie dar nu am primit raspuns.
Eu acum figurez cu o restanta de plata de aproape 1100ron
Legea nr. 144/2012 nu anuleaza aceasta amenda.
Ce trebuie sa fac, am inteles ca in fiecare zi se adauga penalitati?
Cel mai recent răspuns: ContSters185493 , utilizator 23:35, 22 Februarie 2013
florianzy a scris:

Eu nu pot sa mai platesc impozite deoarece am aceasta amenda nepatita si am inteles ca se aplica si penalitati in fiecare zi.
Multumesc.


Conform art. 119 alin. 2 Cod procedura fiscala nu se datorează dobânzi şi penalităţi de întârziere pentru sumele datorate cu titlu de amenzi de orice fel.
O varianta este sa verificati daca datele persoanei sanctionate, a titularului plangerii, sunt ale dumneavoastra. Verificarea o puteti face prin adresarea unei cererii sau prin solicitarea dosarului la studiu.
Multumesc.
cu siguranta v-a filmat vreo camera , si acolo nu prea puteti contesta !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sanctiune administrativa AdministrativPenal AdministrativPenal In 2009 am primit de la procuror o amenda administrativa de 1000 lei si 250 lei cheltuieli de judecata pe care am achitot-o la agentia fiscala,dosarul a ajuns ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, tocmai in dimineata asta mi s-a pus poprire de 462 ... Iulian-Emanuel Iulian-Emanuel Buna ziua, tocmai in dimineata asta mi sa pus poprire de 462 ron pe contul bancar. de catre Administratia Judeteana a Finantelor Publice Iasi. Toate bune si ... (vezi toată discuția)
Executare 3 amenzi lipsa roviniete aplicate in aceeasi zi bazna bazna Buna ziua. am o intrebare si anume. Am primit de la trinalul prahova o instiintare de executare silita pentru trei procese verbale de contraventie pentru ... (vezi toată discuția)