Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu acordul ambilor parti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu acordul ambilor parti

Buna ziua.As vrea sa stiu daca pot divorta la starea civila(la notar nu imi permit), dar avem 2 copii minori,suntem de acord amandoi,nu avem nimic de impartit,copii ii crestem amandoi si mai departe.Care este calea mai rapida si ieftina?
certificat de mediere - nu exista, probabil va referiti la certificatul de informare privind medierea,

oricum, utilizatorul marghi se poate adresa instantei si fara a se prezenta la mediator inainte de a inregistra cererea , deocamdata sanctiunea inadmisibilitatii nu se aplica ,

si procesul se judeca prin acord la primul termen, asa ca nu ar avea nici instanta interes sa trimita partile la mediator daca dosarul se poate judeca la acest termen.