Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Mediere pentru restante asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Mediere pentru restante asociatia de proprietari

Buna seara,

S-a facut o mediere intre asociatia de proprietari si un rau platnic. Datornicul si-a luat angajamentul fata de mediator ca va platii datoria dar a trecut termenul si suma nu a fost achitata.
Medierea nu mai este obligatorie.Ce trebuie sa fac acum?

Va multumesc!
Daca s-a finalizat medierea printr-un acord de mediere atunci va deplasati la judecatorie pentru consfintirea acordului. Instanta va pronunta o Hot jud care apoi poate fi pusa in aplicare.
Rau platnicul nu a achitat nicio suma din debit ?
Medierea nu a fost niciodata obligatorir. Doar informarea despre mediere a fost obligatorie. Daca rau platnicul nu si-a respectat angajamentul luat prin acordul de mediere, atunci investiti Acordul de Mediere la judecatorie si il executati silit.
Medierea nu a fost obligatorie. Informarea despre procedura medierii si avantajele acesteia este obligatorie. Sanctiunea neparcurgerii sedintei de informare s-a schimbat din respingerea cererii ca inadmisibilă in posibilitatea instantei de a aplica sanctiunea amenzii.
Este foarte bine ca aveti un Acord de Mediere, acesta intrerupe prescriptia debitelor.
Incercati sa aveti o noua discutie cu persoana rau-platnica, iar daca situatia nu se rezolva trebuie sa va adresati instantei pentru recuperea datoriilor.
Potrivit legii asociatiilor de proprietari aveti posibilitatea instituirii unei privilegiu in Cartea Funciara.