Forum Discuţii juridice Executare silită Este dator executorul judecãtoresc sã verifice ...
Discuție deschisă în Executare silită

Este dator executorul judecãtoresc sã verifice titlul executor prezentat spre executare?

Caz: Un contract bancar pe o societate comercială, negarantat de proprietari cu bilete la ordine. Biletele sunt deținute de bancă pe un alt contract bancar, stins prin plată, stipulat în acel contract că a fost garantat prin lăsare a unui bilet în alb.
Întrebare: Un executor judecătoresc trebuie să verifice titlul executor înainte de a cere încuviințarea executări silite sau nu? Dacă nu o face și pornește o cerere de încuvințare de eecutare silită, pe care o obține, încuviințarea fiind doar o formalitate în sistemul judecătoresc românesc dată în procedură necontencioasă, ce poate păți executorul judecătoresc, dar judecătorul care a dat încuviințarea?
Mulțumesc pentru opinii, sugestii și alte răspunsuri.#-o
Evident, altfel nu poate demara executare silita. Daca nu v-a trimis somatie cambiala, puteti promova cu maxim succes o contestatie la executare. Daca a trimis, nu puteti face decat opozitie.

Pot să intentez și contestație la executare deoarece titlul BO investit cu formulă executorie peste termenul de 3 ani este lovită de nulitate absolută, suma nu este certă, deoarece în lichidare era 2090 RON iar acum este de 14 500 RON. Și pot contesta și titlul.