Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara

daca fostul sot este plecat la munca in germania dar are contract cu o firma din sibiu eu stiind numai numele firmei cum procedez pentru recalcularea pensiei alimentare?
mentionati in actiune datele firmei inclusiv sediul acesteia ( aceasta informatie se poate obtine online sau direct de la Oficiul Registrului Comertului) si solicitati instantei emiterea unei adrese catre aceasta pentru comunicarea veniturilor actuale. in functie de veniturile acestuia se va stabili si recalcularea pensiei alimentare
ContSters82289, utilizator
Da, daca tatal copilului obtine venituri mai mari decat cele din momentul stabilirii pensiei de intretinere, copilul este indreptatit sa primeasca o pensie mai mare, de aceea va trebui sa formulati o cerere de majorare a pensiei de intretinere, in care sa aratati ca tatal are venituri mai mari fiind incadrat in munca la firma X, instanta va emite adresa catre firma pentru a se comunica veniturile tatalui pentru ultimele 6 luni si se va solutiona actiunea dv.