Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Directionare 2%
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Directionare 2%

Este posibil ca cei 2% sa fie directionati si catre o persoana fizica, nu numai catre o asociatie sau un ONG? Ma refer la o persoana cu grad de handicap 1 grav.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Nu se poate.

Codul fiscal:
ART. 57
(4) Contribuabilii pot dispune asupra destinaţiei unei sume reprezentând pânã la 2% din impozitul stabilit la alin. (3), pentru susţinerea entitãţilor nonprofit care se înfiinţeazã şi funcţioneazã în condiţiile legii, unitãţilor de cult, precum şi pentru acordarea de burse private, conform legii.
"Entitati nonprofit" .Acestea pot fi ONG-uri sau Asociatii? Prin ele totusi nu s-ar putea directiona,iar apoi catre persoana fizica?
Da, pot fi ONG sau asociatii. Acestea pot folosi banii conform statutului propriu.
Daca persoana cu handicap e inscrisa intr-o asociatie a persoanelor cu acelasi tip de handicap, iar dvs. directionati 2% catre acea asociatie, atunci ar putea beneficia toti membrii asociatiei de facilitatile dezvoltate de asociatie cu banii primiti.