Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... obligatii de plata accesorii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

obligatii de plata accesorii

Buna ziua! Astazi am primit o scrisoare de la ADMINISTRATIA FINANTELOR PUBLICE in care mi se spune ca as avea de platit nu stiu ce - contrib de asigurari sociale de sanatate datorate de pers. care realizeaza venituri din activ. independente si personale care nu realizeaza venituri / cod 111 / accesorii 74. ma puteti lamuri ce inseamna asta? Multumesc!
Trebuie sa mergeti la Administratia Financiara, sa luati legatura cu inspectorul care se ocupa de societatea dvs.si impreuna va uitati pe "Fisa sintetica".Veti vedea ce datorii aveti de plata si accesoriile aferente(penalitati de intarziere,dobanzi,majorari).Trebuie sa faceti dovada platii datoriei cu OPV sau chitanta.
Nu am nici o societate si nici nu am avut niciodata. Nu vad ce penalitati si la ce,ca e prima data cand primesc asa ceva. Multumesc oricum.
Asa cum vi s-a precizat, verificati la organul fiscal. Este posibil ca aceste obligatii de plata sa fie rezultatul unor venituri realizate din inchirierea unui bun aflat in patrimoniul dumneavoastra - in general aceasta este sursa obligatiilor de plata reprezentand contributii la asigurarea de sanatate.
Lucian Huzum, Consilier juridic