Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intru in somaj. Am dreptul la salarii compensatorii?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intru in somaj. Am dreptul la salarii compensatorii?

Am lucrat cativa ani buni la privat la angajatorul meu. Din cauza crizei si pentru ca s-a strans cureaua 4 oameni vom lucra pana in martie. dupa care banuiesc ca vom intra in somaj. Intrebarea mea este urmatoarea: angajatorul este obligat sa ne dea salarii compensatorii? Multumesc anticipat
plata unor salarii compensatorii trebuie sa fie aratata in Contractul Colectiv de Munca in cazul in care acesta exista, sau in Contractul Individual De Munca
Daca in CCM aplicabil unitatii dvs. sau in Regulamentul intern sunt prevazute salarii compensatorii in caz de concediere atunci angajatorul este obligat sa le plateasca.