Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... repartitie A.J.O.F.M
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

repartitie A.J.O.F.M

NU mai beneficiez de somaj nu mai am dreptul am un dosar la A.J.O.F.M ca sunt luat in evidentele lor ca sunt in cautarea unui loc de munca nu mi-a dat nr de inregistrare si pot cere repartiti sa imi dea la angajatori care le cer eu ca somer neindemnizat.
Puteti sa cereti dispozitie de repartizare de la AJOFM dar puteti sa mergeti si dvs. direct la angajatorul respectiv si sa incheiati un CIM (in acest caz nu aveti nici o obligatie fata de AJOFM).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
CARE e articolul cu dispozitia de repartitie ptr someri neindemnizati.
Dispozitia de repartizare nu este obligatorie. si nici nu este reglementata expres intr-un anumit act normativ.

In practica, Dispozitia de repartizare se elibereaza numai persoanelor in cautarea unui loc de munca inregistrate in evidenta agentiei pentru ocuparea fortei de munca. Pentru inregistrare persoana in cautare de loc de munca trebuie sa prezinte buletinul/cartea de identitate (copie si original), actele de studii si de calificare, carnetul de munca, in cazul persoanelor provenite din munca si adeverinta medicala din care sa rezulte ca este apta de munca sau ca are eventuale restrictii medicale.
Cornel Vasile, Consilier juridic