Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Act aditional
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Act aditional

In cazul atriburii unei lucrari prin procedura ~cerere de oferta~ s-a incheiat contractul cu firma castigatoare si s-au executat lucrarile solicitate. Valoarea estimata a lucrarilor a fost publicata in documentatia de atribuire insa s-a licitat la o valoare mai mica. Autoritatea contractanta doreste sa achizitioneze aceleasi lucrari prin incheierea unui act aditional cu acelasi operator economic, in conditiile OUG 34, valoarea actului aditional fiind sub 20% din valoarea contractului initial. Va rog sa-mi spuneti daca pentru continuarea lucrarilor prevazute in actul aditional trebuie sa cer aprobare la UCVAP?
Nu este necesara nici o aprobare de la UCVAP ci numai o instiintare a acestora, conform prevederilor art. 5 alin (1) din OUG 30/2006. Din ce ati prezentat, nu cred ca se justifica achizitia prin aplicarea negocierii, conform prev art. 122 lit. i din OUG 34/2006, deoarece conditia de baza, pe langa celelalte conditii, este ca lucrarile suplimentare/aditionale sa devina necesare ca urmare a unor circumstante imprevizibile. Nu are nici o importanta faptul ca s-a licitat la o valoare mai mica si nici daca pe parcursul derularii contractului s-a renuntat la o parte dintre lucrari.