Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire+Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire+Succesiune

Sotul a decedat,eu am ramas cu 2copii majori.Cind mam casatorit,sotul avea un apartament cumparat de el.As vrea sa stiu daca eu am dreptul la locuinta ?Am25 de ani de casatorie. Adym
Dezbateti mostenirea dupa dansul . La mostenire veti veni dvs in calitate de sotie supravietuitoare cu cota de 2/8 si ce doi copii fiecare cu cota de 3/8. Prezentati va la un notar de pe raza judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu, cu certificatul de deces, actele de stare civila, certificat de casatorie al dvs, certificatele de nastere ale copiilor, 2 martori care l au cunoscut pe defunct, actele de proprietate pt bunurile care au apartinut defunctului, certificate fiscale pt bunurile imobile si se va dezbate succesiunea.