avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare succesiune

Buna ziua! Urmeaza sa se faca succesiunea in urma decesului tatalui meu,(Noe.2014)am ramas doar eu si mama mea,si as dori sa stiu ce acte(copii,originale) am nevoie ptr. a fi intocmite.Multumesc!
Cel mai recent răspuns: DOEL2003 , utilizator 16:16, 14 Iunie 2016
Certificat deces original, certificat nastere eventul casatorie, daca v-ati schimbat numele, certificat casatorie sotie supravietuitoare, acte de proprietate pentru bunurile care au apartinut defunctului, 2 martori care l-au cunoscut pe defunct, cartile de identitate ale succesibililor, certifiate fiscale pentru bunurile mobile si imobile care au apartinut defunctului, precum si un certificat fiscal eliberat de ANAf pentru persoane fizice.
Competenta in dezbaterea succesiunii o are notarul de pe raza judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune partiala mayDee mayDee Care sunt pasii pt deschiderea/ dezbaterea succesiunii partiale? (vezi toată discuția)
Mostenire+succesiune adrieanrotaru adrieanrotaru Sotul a decedat,eu am ramas cu 2copii majori.Cind mam casatorit,sotul avea un apartament cumparat de el.As vrea sa stiu daca eu am dreptul la locuinta ?Am25 de ... (vezi toată discuția)