Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... condica de prezenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

condica de prezenta

Va rog sa ma lamuriti referitor la urmatoarea problema:
Exista baza legala pentru ca intr-o institutie publica sa se semneze condica de 4 ori pe zi , adica dimineata cand vii la munca,la ora 12 cand pleci la pauza de masa ,la ora 13 cand vii de la pauza de masa si la sfarsitul programului ?
Din cate stiu condica se semneaza de 2 ori pe zi adica la venire si la plecarea de la munca.
Va multumesc anticipat!
Sugerati-le sa puna camere de supraveghere, sa se stie in fiecare moment ce face fiecare functionar.
Cine stie a cui idee e asta...
Fiecare firma cu regulile ei ! Nu exista baza legala pro, dar nici contra.Propuneti-le sa va implanteze un micro-cip la fiecare sau cel putin un GPS......:thumbup:
Daca s-a stabilit aceasta modalitate de semnare a condicii de 4 ori pe zi prin regulamentul de ordine interioara este legala o asemenea masura.
:) Nici ilegala nu este, insa ceea ce e curios este modul de gandire, cred ca umpleti caiete intregi, prin semnarea de atatea ori a acestei condice, ma rog, daca firma asa considera si are prevazut in documentele de reglementare interioare, este in regula.