Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nota interna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nota interna

Buna ziua,
lucrez la o firma privata cu CIM pe durata nedeterminata ,durata timpului de lucru fiind 8 ore, nu am fisa postului nici nu am semnat Registru de Ordine Interioara pentru ca nu exista. Azi mi s-a dat sa semnez o nota interna prin care mi se cere : sa notez intr-un caiet numit,, caiet condica de prezenta" ca voi respecta pauza de masa de 1/2 ora si doua pauze de cate 15 min, programul fiind de la 8 la 17.Eu consider aceasta un abuz refuzand sa semnez, va rog sa-mi spuneti daca am dreptate si ce sanctiuni se pot lua impotriva mea ?Astept un raspuns, multumesc anticipat
Din ce ati postat dvs, rezulta ca in programul 8 - 17 este inclusa o ora pauza de masa .

Probabil ca vi s-a dat acea nota interna, pentru a se evita situatiile in care pauzele luate depasesc o ora.

Nu este un abuz al angajatorului faptul ca v-a solicitat sa semnati ca veti respecta acele pauze.

Referitor la sanctionare , depinde de ce este prevazut in reg.intern.