Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Factura neplatita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Factura neplatita

[editat]
Va rog sa ma sfatuiti si sa ma indrumati intr-o problema mai delicata, Prietena mea are factura de la[ furnizor telefonie] din 2009 neplatita, este plecata din tara si mama ei primeste tot felul de notificari. Intrebarea mea este ce o sfatuiti sa faca, sa plateasca numai debitul restant fara penalitati, se prescrie acest debit?
Va multumesc pentru intelegere
gi-jane2, moderator
Teoretic creanta s-a prescris prin curgerea termenului general de 3 ani. Si notificarile acestea au un regim juridic, nu se pot trimite notificari debitorului timp de 4-5 ani, timp in care creditorul nu face nimic pentru recuperarea creantei sale.
Art. 2540 Cod civil prevede ca prescriptia este intrerupta prin punerea in intarziere a celui in folosul caruia curge prescriptia numai daca aceasta este urmata de chemarea lui in judecata in termen de 6 luni de la data punerii in intarziere.